Nedoceněné CNG

Se stále rostoucími cenami benzínu, je na místě poohlížet se po alternativních pohonech automobilů. Pokud upustíme od šíleností typu řepkových a jiných olejů, máme na výběr mezi hybridními automobily (benzín + elektromotor) nebo automobily na plyn. Vybrat si můžeme ze dvou možností: LPG (zkapalněný propan-butan) nebo CNG (stlačený zemní plyn).

U nás je prozatím rozšířenější LPG. Je to zejména díky tomu, že v Česku je ještě stále velmi nízký počet čerpacích (lépe řečeno plnicích) stanic na zemní plyn. Protože CNG je čerpán pod vysokým tlakem, jsou na tyto stanice i na jejich obsluhu kladeny vyšší nároky než na čerpací stanice pro LPG.

Tato hlavní nevýhoda by se ale v průběhu několika málo příštích let měla odstranit nebo alespoň zmírnit, protože i u nás je v plánu vybudování husté sítě plnicích stanic. Pro srovnání – v Německu je v současné době cca 800 plnicích stanic a tento počet se neustále zvyšuje. V Evropě se na zemní plyn nejvíce jezdí v Itálii a v již zmiňovaném Něměcku. Můžeme tedy doufat, že nebude trvat dlouho a začne se v této oblasti blýskat na lepší časy i v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *